YER : OVAAKÇA MEVKİİ / BURSA
İŞVEREN : ENKA-MİTSUBİSHİ KONSORSİYUMU
GÖREVİ : SANTRAL ELEKTRİK ALTYAPI TAŞERONU
SÖZLEŞME TARİHİ : 10/3/1998
TAMAMLAMA SÜRESİ : 12 AY
Bu santralda yapılan işler detaylı olarak sıra ile
KABLO TAVALARI : Ağır sanayi tipi tavalar olup 300-500-600- 800 mm. genişliktedirler.

KABLO ÇEKİMİ :

Santralda 1250 km. civarinda güç, kontrol, kumanda, koaksiyel ve fiber-optik kablo çekilmistir. Kesitler itibari ile 800 mm2 ile 0.75 mm2 arasinda genis bir yelpazede çalisilmistir.

PANO MONTAJLARI : 4 Adet gaz türbini ve 2 adet buhar türbininden olusan 6 ünite için muhtelif ebatlarda yaklasik 1000 adet pano monte edilmistir
TERMINASYON : Kablolarin pano ve cihazlara baglantilari ile ilgili olarak 125000 civarinda 800 mm2 ile 0.75 mm2 kesitli ve 10.5 kV ile 48 volt arasi gerilim kademesinde baglanti yapilmis ve markalanmislardir.
IZOLE BARA MONTAJI : 6 üniteyi kapsayan izole baralarin toplam uzunlugu 770 metre olup, bunlar birbirlerine alüminyum kaynagi yapilarak baglanmislardir. Toplam 300 noktada alüminyum kaynagi yapilmistir.
KURU TİP TRAFO MONTAJLARI : Iç ihtiyaç beslemeleri kuru tip trafolar ile yapilmaktadir. Toplam 12 adet 2500 kVA gücünde kuru tip trafo monte edilmistir.
GENERATÖR İKAZ SİSTEMLERİ : 6 ünitenin ikaz sistemleri ile ilgili ikaz trafolari, ikaz panolari ve DC baglantilari yapilmistir.
YANGIN ALARM SİSTEMLERİ : Santraldaki yangin alarm sistemleri (Duman detektörleri, isi detektörleri, santral montaji ve baglantilari) monte edilmis ve devreye alinmistir.
AYDINLATMA SISTEMLERI : Santralda bulunan ana binalarin aydinlatma ve alçak gerilim güç temini malzemeli olarak monte edilmis ve devreye alinmistir.
YANGIN İZOLASYONU: Sistemde olabilecek bir yangının yayılmasını önlemek için tüm kablo geçiş noktaları yangına dayanıklı malzeme ile izole edilmiştir.
ALTYAPI GÜÇ BESLEME : Santral ve yardimcilarinin (sosyal site, atelye, bürolar, yardimci kazan, hidrojen binasi, su tasfiye vs.) tüm besleme kablolari (6kW ve 400 volt) çekilmis terminasyonlari yapilmis ve devreye alinmislardir.
BUHAR KAZANLARINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR : I) İki adet buhar türbini ile dört adet gaz türbinine ait tüm enstrüman cihazlarının montajı (2000 adet civarında) ve bunların enstrüman borularının montajı ve testleri yapılmıştır. Kullanılan borular bakır ve paslanmaz malzemedir.
II) Kablo geçişleri için 36000 metre galvanizli boru işlenmiştir.
TOPRAKLAMA : Santralda tüm cihaz ve panolar ile mekanik aksamlarin ana toprak agina baglantilari yapilmis olup, toplam 40000 metre civarinda 120 mm2 ile 10 mm2 arasinda PVC kapli topraklama kablosu kullanilmistir.